حقوق فرزند متولد از ازدواج موقت

فرزند حاصل از ازدواج موقت همانند ازدواج دائم دارای شرایط یکسانی است. نفقه فرزند حاصل از ازدواج موقت به صورت شرعی و قانونی بر پدرش واجب است.

فرزندانى که از ازدواج موقت متولد مى ‏شوند تمام حقوق فرزندى را دارند و از پدر و مادر و بستگان خود ارث‏ می‌برند؛ هر چند آن زن و شوهر از هم ارث‏ نمى‏ برند.

  • اگر فرزندی از ازدواج موقت به وجود بیاید ازدواج، ثبت می شود و کودک به رسمیت شناخته می شود و زوجه (مادر) می‌تواند با مراجعه به دادگاه خانواده و اثبات واقعه نکاح که به تبع الحاق فرزند به پدر هم ثابت خواهد شد پدر را به گرفتن شناسنامه برای فرزند اجبار کند.

مسولیت فرزند در ازدواج موقت به عهده پدر است اما باید توجه داشت که این موضوع اختصاص به ازدواج موقت ندارد. چه در ازدواج موقت و چه در ازدواج دائم حضانت و نگهداری فرزند تا 7 سالگی حق مادر است و از این سن به بعد بر عهده پدر گذاشته شده است.

  • ازدواج موقت باید ثبت رسمی شود و الا اگر شرعا هم عقد به طور صحیح جاری شود اثبات نسب فرزند به پدر مشکل خواهد شد و چه بسا مرد زیر بار نرود و مشکلات حیثیتی و حقوقی فراوان برای خانم ایجاد نماید.

در ماده 1158 قانون مدنی می خوانیم: «طفل متولد در زمان زوجیت ملحق به شوهر است، مشروط بر اینکه از تاریخ نزدیکی تا زمان تولد کمتر از شش ماه و بیشتراز ده ماه نگذشته باشد.»

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *